Nem nehéz. Fellazítod a földet, elveted a magot (vagy kiülteted a palántát), gyommentesen tartod, biztosítod neki a megfelelő mennyiségű tápanyagot, a kellő vizet. Aztán megérik a portéka, csak le kell szedni, be kell cuccolni, s el kell rakni télire. Ennyi az összes művelet, miért is kérnek a geci parasztok sokszáz pénzt némi kis salátáért, retekért, paradicsomért, hagymáért, mianevéért... Hiszen nincs is vele sok munka - gondolta Stirlitz.
Hát valóban nincs sok meló vele. Amíg egy tő paradicsomot nevelget az ember, vagy éppen három szál paprikát, vagy két szál...
Aki szerint nincs sok macera a földdel, illetve az, ki termel, szóval a paraszt sok pénzt kér el a portékákért, az egyszer megpróbálhatná egy kicsit nagyobba is - mondjuk egy-kétszáz négyszögölön. Mondjuk nem valami macerás növénnyel kellene kezdeni. Legyen mondjuk ez a fokhagyma, jó pénzt is adnak érte. Nem kell neki sok víz, nem is túl igényes a talajra, nem kell gyomlálgatni. Ha nincs erőgépünk vagy lovunk, akkor szántás az 10000 meg a föle (cirka 200 négyszögölre saccolva). Ha szeret az emberfia szopni, akkor jó lesz úgy ahogy van/volt a szántás után. Amúgy meg nem árt kombinátorozás vagy valami hasonszőrű mutatvány. Dughagyma kell vagy három kiló, de inkább több. Ja, őszi fokhagymáról vala szó - mert azzal kevesebb a vesződség. A sorokat szemmérték szerint is be lehet lőni, így az összes szerszámmenyiség kimerül egy kapában és egy gereblyében, esetleg egy hegyes fadarabban...Már a hagymák kiültetése idején is kétségek kezdenek fogalmazódni az emberfiában.
Amint elmúlt a tél és úgy érzi az ember, hogy lehet irtani a gyomokat (nem sáros a föld, látszik a sor, blabla), már neki is lehet kezdeni.Lehetőségek: A): Kapa. B): Vegyszer.
Aztán már csak be kell takarítani a sok fokhagymát. Csomóba kötni (befonni, stb). Eladni. Ennyi. Két-három évig oda nem kell hagymát ültetni... Vessél mást. Szóval valóban nem macerás a dolog...
Utolsó kommentek