Ha valaki bizonytalan benne, hogy egyáltalán működik-e, vagy annyira kicsi a telke, hogy nem éri meg beruházni rá, akkor javallom a következő olcsó kísérletek valamelyikének elvégzését. Egyszerű és gyorsan kivitelezhető. Kisebb telkekre nem is nagyon kell más, legfeljebb röhögnek egy jót a szomszédok. De működik...
1. Verzió
Hozzávalók:
Sörös vagy üdítős aludoboz, fél literes.
Egy vastagabb tű, vagy egy fél milliméteres fúrószár.
Egy darab lapos- vagy kombinált fogó.
Egy kisebb kalapács vagy egy darab kő, ect.
Elkészítés:
Állítsuk fel az alumínium dobozt úgy, hogy az alja legyen felül. Lehetőség szerint támasszuk a falhoz, de inkább a sarokba, hogy ne dőljön majd el. Fogjuk meg a fogóval a tűt, vagy a fúrószárat úgy, hogy 1-2 milliméter álljon ki a fogóból - így nehezebb lesz eltörni vagy elgörbíteni a célszerszámot. Illesszük a doboz aljának a közepére a szúró eszközünket, majd ezek után egy-kettő határozott mozdulattal lyukasszuk ki a dobozunk alját - egy helyen, lehetőleg középen, mert ott vékonyabb a doboz. Kész a kacat. Fúrni nem éri, mert kell egy kis 'rojt' a lyuk (nem, nem furat, kiszőrözni még nem próbáltam) belső felén. Ellenkező esetben vagy nem fog semmi sem átjutni a lyukon, vagy ömleni fog a víz. Szóval kellenek azok a 'rojtok', hogy fel legyen használva a víz felületi feszültsége a csepegtetéshez. A munkánkat úgy ellenőrizhetjük, hogy a dobozba töltünk némi vizet, ha kicsi a lyuk, akkor nem folyik, ha nagy, akkor ömlik. Ha csak csepeg, akkor pont jó. Az elrontott (azaz a túl nagy átmérőjű lyukakkal rendelkező) darabok mehetnek a szelektívbe...
Használat:
Belemerítjük a vizesbödönbe és utána elhelyezzük a növény tövéhez közel. A föld és a növény környezetétől függően napi 1-4 alkalommal teletöltjük. Homokos talajon vagy egyéb olyan helyen, ahol nem elég jó a talaj víztartó képessége, vagy esetleg nagy a növények vízfelvétele (fóliaház, böszme nagy kánikula), ott sűrűbben kell töltögetni. Paprika és díszgazok esetében kiváló - százötven tő paprika esetében kettő pusztult ki annak idején (egy magától, egyet meg a vakundok végzett ki).
2. Verzió
Hozzávalók:
2 literes petpalack.
Vékony tű.
Valami éles tárgy, kés, olló, tapétavágó kés, ect.
Valami eszköz, amivel fel lehet forrósítani a tűt. Lehet ez gázláng vagy hőlégfúvó, esetleg tűző napon egy nagyító...
Elkészítése: A petpalack alsó felét levágjuk. Ezután a tűt felforrósítjuk és készítünk a kupakon 1-2 lyukat.
Használata:
A frissiben elföldelt palánta mellé annyira leássuk annyira, hogy ne dőljön el a palack, ha csurig lesz vízzel. De lehet valami karóhoz is kötözni. Feltöltjük vízzel és mukodik. Paradicsom, dinnye, tök meghálálja a meglétét.
Hogy mi is az előnye? Az, hogy a víz és az esetleges tápoldat közvetlenül a gyökérzethez megy. A párolgási veszteség minimális. A gyomosodás is minimális lesz. Persze van aminél nem használ, mint pl. a gyökérzöldségek, bokorbabok, borsó, ect. Ki kell próbálni és akkor minden értelmet nyer.
Utolsó kommentek