Nagyon egyszerű receptet írnék most le. Az igazi bejgliét. Úgy, mint az igazi Trebitsch. Körülbelül négy rudat szoktam készíteni, sacc/kb alapon. A számolást megkönnyítendően, egy kiló lisztből dagasztok, széép kiadós lesz a tésztamennyiség. De januárig el szokott fogyni.
A tésztához kelletik:
1 kg BL55-ös liszt,
5 dkg élesztő,
1 dkg só,
36 dkg vaj, nem vajacska, nem vajkrém, hanem vaj,
10 dkg cukor,
1 tojás,
30 - 35 dkg tej,
ízlés szerint mehet bele vaníliás cukor is.
A töltelékhez kell:
40 dkg mák,
40 dkg dió,
15-15 dkg cukor,
0,5 l tej,
lekvár, reszelt citromhéj, vaníliáscukor, vaníliarúd, egyéb extra ízlés szerint.
A felületre kell két tojás sárgája és a fehérje is.
A közhiedelemmel ellentétben nem kell lefagyasztani a kezünket annak érdekében, hogy omlós legyen a tészta. Így én ki szoktam mérni a lisztet, és berakom a fagyasztóba 30-40 percre. Amíg hűl a liszt, addig elkészül a töltelék. Szirupot főzögessen az, aki mazochista. Én összekeverem a cukrot a mákkal és a dióval és a hozzávalókkal, felforralom a fél liter tejet és szimplán leforrázom a tölteléket, egy fakanállal elkevergetem és már kész is. Törekedni kell a minél keményebb töltelék készítésére, tehát nem kell mind a fél liter tejet rálocsolni az anyagokra, ha elég a kevesebb is. Amíg megfagy a töltelék, elkészítjük a tésztát.
A vajat egy csetrösben felmelegítem, annyira, hogy folyékony legyen. Rálocsolom az időközben rendesen lehűlt lisztre és a tenyereim közt elmorzsolgatom nagyhirtelen. Amennyiben ezt elmulassza az emberfia, úgy nem lesz omlós a bejgli tésztája. Ez a művelet 3-4 perc alatt elkészül. Az emigyen előkészített lisztes vajhoz hozzáadjuk a cukrot, a sót, a tojást. Az előzőleg megmaradt tej már kb. kézmelegre hűlt, a cukorból egy csipetet belerakunk és ebben a tejben elmorzsoljuk az élesztőt. 10-15 perc múlva szép, gusztustalan barnás habja keletkezik az elegynek, de ettől nem kell megijedni, ez a cél. Amennyiben ez nem történne meg, akkor biza meghalt az élesztő - túl forró volt a tej, túl sok cukrot raktunk bele, vagy már gyárilag romlott volt. Az biza kuka, kezdjük az elejéről ezt a műveletet.
Amennyiben eddig sikerrel jártunk, úgy öntsük rá a lisztre a felfuttatott élesztőt, és lassan adagoljunk hozzá annyi tejet, hogy egy jó kemény tésztát kapjunk végeredmény gyanánt. Ügyeljünk arra, hogy 20-22 foknál melegebb tésztát ne készítsünk, sőt ne is melegedjen jobban fel a formázás folyamán! Ellenkező esetben megint nem lesz omlós tésztánk... Pihentessük egy háromnegyed órácskát a tésztánkat, ezek után negyedeljük el, nyújtsuk el négyzet alakúra őket. Az időközben kihűlt tölteléket kenjük rá, ízlés szerint szórhatunk rá mazsolát is. ezután tekerjük fel a rudakat és kenjük le tojássárgájával. Ilyenkor kellene hűvös, huzatos helyen rászárítani a sárgáját, de amikor ezt a receptet kitalálták, akkor még nem volt minden háztartásban ventilátor. Ez utóbbit bátran használjuk.
Ha megszáradt a tojás sárgája, akkor rakjuk meleg helyre a bejglit és várjunk türelmesen 1 -1,5 órát, amíg megkel. Ha már kellően puha a tészta (megkelt), akkor egy vastagabb tűvel megszurkáljuk, átkenjük a tojásfehérjével, s berakjuk a 180 fokos sütőbe. Körülbelül tíz perc múlva vissza kell venni a hőfokot, olyan 160 fokra. Szintén körülbelül 40 perc múlva ki lehet venni a sütőből. Én meg szoktam szúrni a sütés vége fele egy hegyes tűvel - amennyiben kihúzás után nem tapintható rajta a tészta illetve a töltelék, úgy el is készült a bejgli, már csak annyi dolgunk van, hogy megvárjuk míg meg nem hűlik.
Jó étvágyat.
Utolsó kommentek